• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/The-Recent-Progress-Sympos%C4%B1um-On-Text%C4%B1le-Technology-And-Chem%C4%B1stry-1407796769403409/?modal=admin_todo_tour
  • https://twitter.com/SymposL

17. ULUSAL 3. ULUSLARARASI TEKSTİL TEKNOLOJİSİ VE KİMYASINDAKİ SON GELİŞMELER SEMPOZYUMU

 image_src

  Tekstilin Ayak İzleri  

20-21-22 Kasım 2019   

Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi

Amaç & Kapsam

Dünya ekosistemi üzerinde en fazla kirletici etkiye sahip sanayi kollarından birisi olan tekstil ve deri endüstrileri sürdürülebilirlik konusunda en yoğun araştırmaların ve çalışmaların yapıldığı sanayi dalları arasındadır. Dünya nüfusundaki hızlı artış ve modanın çok hızlı bir şekilde değişmesi tekstil üretiminin artışına neden olan en önemli iki faktördür. Ancak sektörde kullanılan zararlı kimyasal maddeler, yüksek su ve enerji tüketimi, atık gaz emisyonları gibi pek çok konu çevresel açıdan sürdürülebilirliğin önünde sorun olarak durmaktadır. Araştırmacılar, tüm bu sorunların üstesinden gelinebilecek yeni teknolojiler, yeni hammadde kaynakları, yeni kimyasal maddeler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır. Üretimdeki artışa paralel olarak , ortaya çıkan atık miktarı da fazla olmaktadır. Bunun sonucu olarak atıkların işlenmesi de ( azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüştürme) giderek daha fazla önem kazanmaya başlamıştır.

Tekstil üretiminin içerisinde yer alan tüm aktörler tekstil ürünlerinin çevresel etkisini (ayak izini) azaltmada önemli bir rol üstlenmişlerdir. Sürdürülebilir tekstiller ve üretim yöntemlerinin geliştirilmesi konusunda ki araştırma çalışmaları artan bir hızla devam etmektedir.

Tüm bu konuların ve daha fazlasının tartışılacağı 17.Ulusal 3.Uluslararası Tekstil Teknolojisi ve Kimyasındaki son gelişmeler sempozyumu 20-22 Kasım 2019 tarihinde Bursa’da gerçekleştirilecektir. Bu alandaki tüm paydaşları biraraya getirmeyi amaçladığımız sempozyumumuzda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Gelin ‘Biz Ne Yapabiliriz’ sorusunun yanıtını hep birlikte arayalım.